Menu

RUSYA TÜRKİYE’DEN PEYNİR ALMAK YERİNE BAKIN NE ALIYOR

Rusya peynir almak yerine Türkiye den peynir yapım kursu almaya başladı.

AB ve ABD Rusya’ya stratejik ürünlerde ambargo koyunca Rusya’da AB ülkelerinden gıda satın alımını durdurmuş ve Türkiye ve başka ülkeler ile görüşmeye başlamıştı.
Türkiye’den gıda ürünleri içinde süt ve süt ürünleri konusunda Rus-Türk heyetleri görüşmeler yapmışlardı. Bilindiği gibi Uluslar arası süt ve süt ürünleri ticaretinin % 90’ı süt tozu şeklinde gerçekleşmektedir. % 10’luk geri kalan hacimde katma değeri yüksek peynirler oluşturuyor. Ambargo öncesinde zaten AB Rusya’ya beyaz peynir dışında ciddi oranda  katma değeri yüksek peynirler satmakta idi. Rusya şimdi kendi ihtiyacı olan peyniri kendi üretmenin peşinde. Bunu da Yeni Zelanda vb. ülkelerden süt tozu ithal ederek yapmayı tasarlıyor.

Rusya peynir almak yerine Türkiye den peynir yapım kursu almaya başladı.

mustafa_kuzucu

Kazakistan, İran, Tacikistan gibi ülkelerde peynir yapım kursları veren peynir ustası Mustafa Kuzucu, Rusya’daki firmalara da kurs veriyor. 1973 Konya Ereğli doğumlu olan Kuzucu ilkokul mezunu. Güneydoğu’da koyun peyniri konusunda çalışmaya başlayan Mustafa Kuzucu’nun referanslarında Ekici Süt, Pak Süt (Antalya), Akbel Süt (Burdur), Arpacı Süt (Konya / Ereğli) gibi firmalar var. 2009’dan beri süt ve süt ürünleri üzerine danışmanlık yapmakta olan Kuzucu’nun peynirdeki uzmanlık alanları: taze kaşar peyniri, krem peyniri, lokumlu beyaz peynir, kültürlü beyaz peynir, yoğurt ve ayran…

Mandıracım Reklam

Haftanın Videosu / REKLAM

Mandıracım gelişmelerinden haberdar olmak için lütfen e-posta bültenimize kayıt olun.

HAFTANIN GÖRSELİ