Menu

Eşek Sütü Altın Çağını Yaşıyor!

Evet yanlış duymadınız. Eşek sütü tarihindeki en kıymetli döneminde…

Güzellik dünyası, çok ilginç çözümlerin üretildiği bir yer olabiliyor. Kuş pisliğinden yapılan güzellik ve bakım ürünlerinden tutunda, kişinin kendi idrarını tüketmesine kadar farklı yöntemlerle vücut bakımının ve sağlıklı yaşamanın metotları denenmekte. Ünlülerin bazı güzellik ipuçları, püf noktaları ve rutin uyguladıkları yöntemleri var ve bunlar o kadar tuhaf ki onları anlatmaya bile başlamadık bile.

Bugüne kadar daha da güzelleşme yolunda uygulanan metotlardan birinin, bir canlının memesinden gelmesini beklemedik. Hem kozmetik beklentiler hem de sağlıklı beslenme nedeniyle, eşek sütü, Avrupa ve Birleşik Krallıkta şu anda müthiş bir ilgi görüyor ve gıda sektörü eşek / katır sütüyle canlanma yaşıyor.

Canlanma derken ?

İlk başta kabul etmekte her ne kadar zorlansakta; bir zamanlar eşek sütünün güzellik ürünü olarak kullanılmış olduğu gerçeği uzmanlar tarafından kabul edilmekte… Bununla birlikte, eşek sütünü, tarih arşivlerinde hızlı bir şekilde incelediğimizde, çeşitli hastalıkların tedavisinde olduğu kadar yaşlanmayı önleyici bir cilt toniği olarak da kullanıldığını ve bundan “antik yazıtlar” da bahsedildiğini görüyoruz…

Kleopatranın katır sütüyle her gün yıkandığı hiyerogliflerde göze çarpmakta ve yakın zamanda Papa Francis’in de eşek sütü ile hem beslenip hemde yıkanarak bir bebek gibi gençleştiği kayıtlara geçmiş tarihi gerçeklerden… Keçilerden gelen Argan yağı gibi, eşek sütü de bize tanrıvergisi bir başka -eski- güzelliğe katkı maddesi.

Peki bu eski moda güzellik kültürü neden aniden ortaya çıkıyor? Çünkü işe yarıyor, hemde fevkalâde bir şekilde…

Eşek sütü, tüketildiğinde inek sütünün dört katı C vitamini verebilir, A, B1, B2, B6, D ve E vitaminlerini içerir, inek sütünden daha az alerjiye neden olur ve biyokimyasal bileşimde insan sütüne en yakın memeli sütüdür. Aslında harika bir ‘anne sütü alternatifi’dir.

Buna ek olarak, lokal olarak ciltte uygulandığında, eşek sütünün, yüksek protein seviyelerine bağlı olarak doğrulanmış bir kırışık önleme etkisine sahip olduğu söylenmekte.

Fosfolipidleri ve seramidleri bileşiğinde fazlasıyla barındıran eşek sütü, ciltte düzenli olarak kullanıldığı zaman sizi kırışıklıklardan ve ince çizgilerden kurtarır. Kuru ciltler ve daha olgun yaştaki insanlar eşek sütü kullandıklarında gerçekleşecek olan değişiklikleri daha hızlı fark edecektir.

Kaynak: http://www.marieclaire.co.uk/news/beauty-news/donkey-milk-beauty-products-4956

Mandıracım Reklam

Haftanın Videosu / REKLAM

Mandıracım gelişmelerinden haberdar olmak için lütfen e-posta bültenimize kayıt olun.

HAFTANIN GÖRSELİ