Menu

Kayseri’de ‘Soğuk Süt Zinciri’ Projesi

KAYSERİ, (DHA)- KAYSERİ Büyükşehir Belediyesi ilçelerdeki çiftçilere tarım ve hayvancılığın gelişmesi için geçen yıl 53 tarım aracınının ardından, bu yıl da hayvancılığın gelişmesine yönelik Türkiye’de ilk kez olacak ‘Soğuk Süt Zinciri Projesi’ ile  üreticiyi destekleyecek. Bu çerçevede 206 adet çiğ süt soğutma tankı çiftçilerde dağıtılacak.
Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, geçen yıl çiftçilerin ihtiyaç duyduğu; ancak yüksek maliyetler nedeniyle alamadıkları 53 tarım aracını alarak ilçelerdeki ziraat odaları vasıtasıyla çiftçilerin kullanımına sunduklarını hatırlattı. Geçen yıl tarım makinesi ile tarıma verdikleri can suyunu bu yıl hayvancılığa vereceklerini ifade eden Başkan Çelik, Soğuk Süt Zinciri projesini 19 Eylül Pazartesi günü uygulamaya koyacaklarını söyledi.

kayseriye_soguk_sut_zinciri_projesi_kucuk
Süt sığırcılığı yapan üreticilerin ürünlerini daha iyi değerlendirebilmeleri ve üretilen sütleri daha sağlıklı ve daha hijyen ortamlarda satabilmeleri için bu projenin çok önemli katkı sunacağını ifade eden Başkan Mustafa Çelik, şöyle dedi:
“Süt içinde bulunan mikroorganizmalar sağımdan sonraki iki saat içinde soğutulmadığı takdirde çoğalarak sütün kalitesini bozmaktadır. Çiğ sütün doğal halini koruyabilmesi için sütü sağar sağmaz hızlı bir şekilde soğutmak gerekir. Bu işlem hem sütün kalitesini artıracak hem de süt üreticisi hemşehrilerimizin üretimlerini değerlendirebilmelerine imkan verecektir. Bu projeyle süt konusunda Kayseri’yi önemli bir merkez haline getireceğiz. Projemiz tıpkı tarıma can suyu projemizle verdiğimiz tarım araçları gibi Türkiye’de bir ilk olacak.”
Soğuk Süt Zinciri Projesi kapsamında 206 çiğ süt soğutma tankı aldıklarını ve bu tankları Kayseri Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği kanalıyla süt üreticilerinin hizmetine sunacaklarını dile getiren Büyükşehir Belediye Başkanı Çelik, “Bu projemizle; çiftçilerimizin litre başı kazançlarında, çiğ sütün kalitesinde, hijyenik üretiminde ve üretilen çiğ süt miktarında artış olacaktır. Bu artışlar haliyle çiftçilerimizin refah düzeyini olumlu yönde etkileyecektir” diye konuştu.
Başkan Mustafa Çelik, proje kapsamında alınan çiğ süt soğutma tanklarının 19 Eylül Pazartesi günü saat 14.00’te Cumhuriyet Meydanı’nda yapacakları törenle çiftçilere dağıtılacağını ekledi.

Mandıracım Reklam

Haftanın Videosu / REKLAM

Mandıracım gelişmelerinden haberdar olmak için lütfen e-posta bültenimize kayıt olun.

HAFTANIN GÖRSELİ