Menu

A.B.D. 20 Milyon Dolarlık Süt Alacak

ABD hükümeti, 2016’da üretim fazlası peyniri satın alarak, süt çiftçilerine ve mandıra işletmecilerine 20 milyon dolarlık finansal yardımı hedefliyor.

AD CRABLE | (Staff Writer) haberine göre;

Devlet, 30 yıl boyunca yapılabilecek peynir üretim fazlalıklarının, çiftçiye destek olma amacıyla satın alınabileceğini söyledi.  ABD Tarım Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, çiftçiden satın alınan peynir, gıda bankaları ve ülke genelinde gıda kilerlerine verilecek.

Süt üreticilerine, Amerika’da yapılan tarımsal destekler söz konusu olduğunda, iki yıl boyunca belirli oranlarda yapılan zamlarla, toplamda süt fiyatlarının %35 oranında artırılmış olmasıda göze çarpan başka bir konu…

Süt üreticilerine mali yardım programına destek için, kalkınma ajanslarıda, zamların sabit kalması konusunda çiftçilere yardımcı olmaya çalıştıklarını belirttiler.

Blue-Mound-Dairy_Farm_Family_kucuk

2 yıllık bir oluşum olan ve Marj Koruma Programı olarak bilinen, üretilen sütteki kaliteyi koruma amaçlı oluşturulan bu çiftçi güvenlik ağında, süt ve yem maliyetlerinin fiyatları arasındaki fark belli bir seviyenin üzerine çıktığında süt çiftçisine, programa katılımcı oldukları için, nakit ödeme sağlanmakta…

Programa kaydolmak için son tarih 30 Eylül’dü. Ancak 16 Aralığa kadar uzatılmış bulunuyor.

Çin’de süt tozu için düşen talep ve artan süt üretimi, Amerika’daki süt çiftçisinin kar mârjını düşürdü ve üretim kapasitelerini kötü yönde etkilemeye başladı.

Campaign-2016-Vilsack-NH-kucuk

Tarım Bakanlığı sekreteri, Tom Vilsack: “Bu alım yapılırken, aynı zamanda, ülkede gerçekleşen peynir fazlasını azaltmak, en çok ihtiyacı olanlara yüksek proteinli gıda taşınmasına yardımcı olacak, aynı zamanda üretim planlaması söz konusu olduğunda, sağlam ve kapsamlı bir çözüm üreten güvenli besin üretim ağınında bir parçası olacaktır.” dedi.

Programın, mandıracıyı ve süt çiftçisini koruyan bir yapısı olmasına rağmen, ülkedeki muhtaç insanlar için ücretsiz peynir tedarik edebileceğini söyleyen çiftçilerde, programa dahil olmak istemediler.

Çiftlik Barınağı adlı bir hayvan hakları grubuda, peynir alımlarının ihtiyaç sahibi insanlar için olmasını, “Kalitesiz, kalıntı peynir ve süt ürünleri olduğunu, yanısıra yağ deposu ve kalp içinde tehlikeli” olduğunu savunarak eleştirdi… Grup, hükümetin, süt endüstrisinin desteklenmesinde kritik bir süreç yarattığını savundu. Sebep olarakta, süt ve süt ürünleri fazlasının devlet tarafından satın alınacağını bilen bazı mandıracıların, üretim kalitesini düşürerek, halk sağlığı üzerinde, önemli olumsuz sağlık etkileri doğuracağını ve pazarda bir işlevi olmayan kalitesiz ürünlerin üretilmesine sebep olacaklarını söyledi.

George-dairy-13-kucuk

Üretim fazlası peyniri satın almak için talep kongreden geldi. Ulusal Çiftçiler Birliği, Amerikan Çiftçi Bürosu ve Ulusal Süt Üreticileri Federasyonu’nun oluşturduğu kongrenin, süreçle ilgili görüşmeleri devam etmekte.

Yaklaşık 1200 civarında mandıra ve süt çiftliği bu oluşuma iştirak ediyor. En çok katılımcının olduğu Lancaster Bölgesinde üretilen süt, içmek, tereyağı, peynir, yoğurt ve süt tozu üretmek için kullanılıyor.

 

Kaynak: Tıklayınız…

Mandıracım Reklam

Haftanın Videosu / REKLAM

Mandıracım gelişmelerinden haberdar olmak için lütfen e-posta bültenimize kayıt olun.

HAFTANIN GÖRSELİ