Menu

Çiğ Süt Fiyatlarının Artması Gerekiyor

ÇİĞ SÜT FİYATLARI ARTMALI

Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Yönetim Kurulu Üyesi ve İpsala Ziraat Odası Başkanı Hüseyin Darcan yaptığı açıklamada, milyarlarca liralık desteğin çöpe gitmemesi ve et krizinin yeniden yaşanmaması için çiğ süt fiyatlarının acilen arttırılması gerektiğini söyledi.

Darcan, Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hayvancılık destekleri kapsamında, süt tozuna verilen destek kapsamının genişletildiğini ifade ederek, süttozu ihracatının da kapsama dahil edildiğini kaydetti. Bakanlığın aldığı bu tedbirle; Sanayicinin, bütün girdi artışlarına rağmen, sütü 1 yıldan fazla süredir aynı fiyattan satan üreticiler karşısında artık bir bahanesi kalmadığını vurgulayan Hüseyin Darcan, “Hayvancılık destekleri kapsamında, 2009 yılından bu yana, arz fazlası çiğ sütü, kota tahsis etmek suretiyle piyasadan çektirterek süt tozuna dönüştürüldü ve Dahilde İşleme Rejimi kapsamında ihracatçı firmalara dünya fiyatları eşdeğerinde kullandırıldı. İhracatçılar, süt tozunu, ihraç ettikleri mamul ürünlerde kullandıklarını belgelemeleri halinde, bu destekten faydalanıyor. Dolayısıyla ihracatçılarımız rekabet edebilecek fiyatlardan süttozunu ülke içinden temin edebilmektedirler. Böylece hem iç piyasadaki fazla süt değerlendirilmekte hem de ihracatçıya rekabet edebilecekleri fiyattan hammadde sağlanmaktadır.” dedi.

huseyin-darcan

 Bakanlığın, uygulamış olduğu bu regülasyon programının daha etkin devam etmesi ve üretici fiyatlarının korunması amacıyla, program dahilinde üretilen süt tozu stok durumunu dikkate alarak, ihtiyaç fazlası miktarın ihracatına destek vereceğini belirttiğini ve konuyla ilgili mevzuat değişikliğinin 21 Ağustos 2015 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdiğini dile getiren Hüseyin Darcan, “Yapılan açıklamada, alınan bu tedbirle 10 bin ton süttozunun ihracatının hedeflendiği belirtilmektedir. Bu miktar yaklaşık 100 bin ton çiğ süte tekabül etmektedir. Destek ödemesi, dünya fiyatları dikkate alınarak belirlenecek ve ayrıca kota tahsis edilmiş, Bakanlık’tan ön izin almış, analiz raporlan uygun olan, regülasyon kapsamında üretim yapan firmalara yapılacaktır.

Kamuoyunun da yakından bildiği gibi, çiğ süt fiyatları 2014 Temmuz ayından bu yana 1 lira 15 kuruş. Fiyat şimdiye kadar değişmedi. Bir yıllık sürede perakende süt, peynir, yoğurt gibi ürünler, fabrika yemi, yonca gibi girdi fiyatları artarken üstelik tüketici enflasyonu yüzde 6,81 iken, çiğ süt fiyatlarının değişmeden aynı kalması üreticilerimizi çok zor durumda bırakmaktadır.” diye konuştu. Çiğ süt fiyatının artmaması durumunda üretimi sürdürmenin mümkün olmadığına işaret eden Darcan, “Ulusal Süt Konseyi nde belirlenen çiğ süt tavsiye fiyatı, Temmuz 2014 tarihinden bu yana litrede 1 lira 15 kuruştur. Üstelik birçok ilimizde fiyat 1 lira 15 kuruşun da altında satılmaktadır. Her şeyin fiyatı artmış, ancak çiğ sütün fiyatı yerinde saymıştır. Üreticilerimizin maliyetleri sürekli yükselmektedir. Bugünkü şartlarda süt üreticimizin kar marjı kalmamıştır. Üretici gelir sağlayamazsa, emeğinin karşılığını alamazsa, zararına üretim yapamaz. En son 24 Haziran 2015’te yapılan toplantıda, 20 kuruşluk zam talebimiz kabul edilmedi. Süt sanayicileri, önümüzdeki süreç için de fiyatın aynı kalması gerektiğini ifade ettiler. Sanayiciler, ‘stoklarımız dolu, ihracat yapamıyoruz, ürün satamıvoruz’ dedi. Taraflar anlaşamadan masadan kalktı. Daha sonra 29 Temmuz’daki toplantıda, Eylül ayına kadar fiyatın 1 lira 15 kuruştan devam etmesi kararı alındı ve ilan edildi.” şeklinde konuştu.

cig_sut_alim_fiyatlari_artirilmali

Üreticinin, ürününü bir yılı aşkın süredir aynı fiyata sattığının altını çizen Hüseyin Darcan, şunları söyledi; “Sanayici, ‘stoklarım dolu, ihracat yapamıyorum, ürün satamıyorum’ diyor ve çiğ süt fiyatının artmasına karşı çıkıyor. Madem tek sorun stoklardı, bu destekle birlikte bu gerekçeleri de ortadan kalkmış durumdadır. Sanayicilerden bu desteklemeyi de dikkate alarak en kısa zamanda üretici fiyatlarını gözden geçirmelerini ve fiyatlara iyileştirme yapmalarını istiyor ve bekliyoruz. Milyarlarca dolar harcanarak oluşturulan damızlıkların kasaba, üretimi artırmak için devlet tarafından verilen milyarlarca liralık desteğin çöpe gitmemesi, 2010 yılında yaşanan et krizinin tekrar yaşanmaması için çiğ süt fiyatlarının acilen artırılması gerekiyor. Süt fiyatları artmazsa, sütte istikrar sağlanmazsa, tüketicimiz ucuz et yiyemez. Eğer fiyatlar artmazsa, ne yazık ki, hayvanlar kasaba gidecek; yeni bir kriz kaçınılmaz olacaktır. 2010 yılında ithal edecek hayvan bulabildik. Artık dünyada yeterli ve uygun fiyata hayvan bulmak da zor görünmektedir. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığından da süttozuna verilen ihracat desteğinden sonra gerekli adımlan atmasını, sanayici ile üretici arasında sürdürülebilir bir fiyat belirleme noktasında uzlaştırıcı bir rol almasını bekliyoruz. Aksi takdirde hayvancılığımızı çok zor günler bekliyor.”

Kaynak

Mandıracım Reklam

Haftanın Videosu / REKLAM

Mandıracım gelişmelerinden haberdar olmak için lütfen e-posta bültenimize kayıt olun.

HAFTANIN GÖRSELİ