Menu

Emziren anneler için inek sütü içermeyen gıdalar

Sütten yoksun iyi gıdalara örnek
Kahvaltı veya ara öğün:
Yarım avokado, süt içermeyen tost (içine koyacaklarınız konusunda öneriler aşağıda), süt içermeyen krep, içinde yulaf, soya içeceği [sojadryck], reçel ve elma püresi olan yulaf
ezmesi, süt içermeyen mısır gevreği ile yulaf ya da soya yoğurdu, yumurta, meyve salatası, meyve çorbası/kreması, hazır ya da evde yapılmış yulaflı meyve karışımı. Soya içeceği kahve ya da çay içinde kullanılacaksa: soya içeceğinin kesilmesini önlemek için fincan ya da bardağa önce soya içeceğini koyun üzerine kahve ya da çayı ekleyin.

Yemek pişirirken kullanılacak yağlar:
Süt içermeyen margarin [D-vitamini katkılı olması daha iyi] ya da kolza yağı zeytin yağı  gibi yemeklik yağlar. Alışılmış margarinlerin bir çoğu süt içermez. Sandviç içinde ya da dilim ekmek üzerine konarak yenecek gıdalar: Doğal olan ve süt içermeyenler:
Avokado, domates ve salatalık gibi dilimlenmiş sebzeler, reçel, jambon, hindi [pişirilip dilimlenmiş], dilimlenmiş yumurta, kaynatılıp soğuk olarak dilimlenmiş patates. Humus, tapenade [bir çeşit zeytin ezmesi] ve gerçek mayonez normalde süt ürünü içermez. Dilim ekmek üzerine konarak yenecek gıdalar: Margarin, ciğer ezmesi, havyar, köfte ya da sosis

Pişirilerek yapılan ezmeler, soslar ve karışımlar:
Sebze suyu, yulaf  ya da soya kaymağı, hindistancevizi sütü, et ya da balık suyu, gerçek mayonez ya da toz olarak yağ ve nişasta karışımı, su ile karıştırılan ve örneğin süzme yoğurt yerine kullanılabilen Rapsy Frutty.

Pasta, çörek ve kurabiyeler:
Marketin dondurulmuş yiyecekler bölümüne göz atarsanız burada, arasında çörek ve pastaların da bulunduğu süt içermeyen epeyce yiyecek olduğunu göreceksiniz. Çöreklerinizi kendiniz yapıyorsanız tereyağı yerine süt içermeyen margarin, süt yerine yulaf, pirinç yada soya içeceği, krema/kaymak yerine de yulaf, hindistancevizi ya da soya kreması kullanın. Süt içermeyen galeta ununu [ufalanmış ekmek] ve süt içermeyen kakao oranı yüksek çikolatayı tercih edin. Marsan kreması hazırlamak için kokmarsanpulver (süt içermeyen) ile yulaf  içeceğini karıştırın.
Yardım isteyin
Kek ve çörek yapmaktan hoşlanan anneanne/babaanne ve dedeniz var mı? Onların yardımlarına başvurun. Süt içermeyen ekmek ya da daha başka güzel yiyecekler hazırlamak için onların sizden
daha fazla zamanı olabilir. Aynı zamanda süt içermeyen besinleri ve soruna nasıl yaklaşılması gerektiğini öğrenmiş olurlar.

Tarif ve öğütler:
•  Yulaflı meyve karışımınızı muz, çilek v b yaban meyveleri kullanarak kendiniz yapın. Bir diğer seçenek de yulaf içeceğini bir parça nektar [meyve özü] ya da konsantre meyve ile karıştırmak.
•  Avokado kreması, avokado ezmesi, sarımsak ve bir parça baharat tuzu kullanılarak yapılır
•  Krep içindeki süt yerine yulaf içeceği kullanılabilir. Kızartırken kolza yağı ya da süt içermeyen margarin kullanmaya dikkat edin.

Süt içermeyen doğal gıdalar
Süt, peynir ve tereyağının az kullanıldığı, Çin, Vietnam, Japon, Tayland ve Kore gibi başka kültürlere ait yemek kitaplarından fikir almaya çalışın.

Sinsi tuzaklar
Patates çipsi, çikolata, hazır satın alınmış bezeler, una bulanarak kızartılmış yiyecekler, hazır toz karışımlarla yapılan soslar ve çorbalar, diğer yarı ya da tam hazır mamuller süt içerebilir, alırken
içindekiler bölümünü okuyunuz. Süt içermeyen gıdalar alıp daha sonra tereyağında kızartma hatasına da kolayca düşebileceğinizi unutmayın. İçindekiler bölümünü okuyunuz Süt bir çok yerde karşımıza çıkabilir. Bu yüzden içindekiler bölümünü okumayı alışkanlık haline getirin. Süt içerebilecek devamdaki sözcüklere dikkat edin:
Koyun, keçi ve manda sütü, inek sütünde bulunan proteine benzeyen protein içerir. Bu yüzden bunlardan da kaçınılması gerekir.

1. İlaçlarda bulunan laktoz, pür (saf) laktozdur ve kaçınılmasına gerek yoktur.
Hayvani yağlar
Taze peynir
Süzme yoğurt
Değişik yoğurt ürünleri [Fil ve fil ürünleri gibi]
Fetaost
Taze peynir
Dondurma
Krema (toz)
Ekşi krema
Kazein/kazeinat [süt proteini]
Ekşitilmiş süt
Kvarg (Kesella)
Kremadan tereyağı elde edildikten sonra kalan süt

Laktoz
Margarin
Keçi peyniri
Keçi sütünden tereyağı
Yumuşak peynir
Süt (toz)
Süt albümini
Süt proteini
Süt proteini
Sütlü çikolata
Nugat
Peynir
Yağsız süt
Eritme peynir
Tere yağı
Galeta unu
Süt tozu
Yoğurt ya da süt kesiği suyu
Mama
Yoğurt

Aşağıdakiler süt içermez:
Kakao hamuru, kakao yağı, teneke kutular içinde hindistan cevizi sütü, laktik asit [mjölksyra], laktik asit bakterileri (laktobasiller) ve tereyağı aroması süt içermez. Alerji tehlikesi bildirimi
AB’nin bildirim kuralları gereği, yiyeceklerin içerik bildirimi bölümünde her zaman, paketlenmiş bir yiyeceğin süt ya da süt mamulü içerip içermediği açıkça belirtilmelidir. Bu yüzden içindekiler bölümünü okumak önem taşımaktadır. Açık satılan yiyecekler ya da lokantalar yiyeceklerin süt içerdiği bildiriminde bulunmak zorunda değildir. Bu durumdaysa yiyeceklerin süt içerip içermediğini sormak önem taşır. İçindekiler bildirimi, önce en fazla olan yiyecek maddesi gelecek şekilde ağırlıklarına göre yapılır. Yani, yiyecek içinde en fazla olan madde önce, en az olan ise en son yazılır. Bu broşür size emzirdiğiniz ve inek sütünden kaçınmanız gerektiği için verilmiştir. Burada okuyacağınız öneriler tamamen inek sütü proteininden yoksun bir şekilde beslenmeniz için size yol gösterecektir. Önerilere ne denli iyi uymanız gerektiği konusunda doktor ya da diyet uzmanınıza danışınız. Eğer çocuğunuz, yulaf ezmesi içinde verdiğiniz tadımlık inek sütü porsiyonlarına tepki vermiş, ancak anne sütüne tepki göstermemişse beslenmenizde herhangi bir değişiklik yapmanız gerekmeyebilir. Sütten yoksun iyi gıdalara örnek

Kahvaltı veya ara öğün:
Yarım avokado, süt içermeyen tost (içine koyacaklarınız konusunda öneriler aşağıda), süt içermeyen krep, içinde yulaf, soya içeceği [sojadryck], reçel ve elma püresi olan yulaf ezmesi, süt içermeyen mısır gevreği ile yulaf ya da soya yoğurdu, yumurta, meyve salatası, meyve çorbası/kreması [fruktsoppa/-kräm], hazır ya da evde yapılmış yulaflı meyve karışımı. Soya içeceği kahve ya da çay içinde kullanılacaksa: soya içeceğinin kesilmesini önlemek için fincan ya da bardağa önce soya içeceğini koyun üzerine kahve ya da çayı ekleyin.

Yemek pişirirken kullanılacak yağlar:
Süt içermeyen margarin [D-vitamini katkılı olması daha iyi] ya da kolza yağı zeytin yağı gibi yemeklik yağlar. Alışılmış margarinlerin bir çoğu süt içermez.
Sandviç içinde ya da dilim ekmek üzerine konarak yenecek gıdalar :

Doğal olan ve süt içermeyenler:
Avokado, domates ve salatalık gibi dilimlenmiş sebzeler, reçel, jambon, hindi [pişirilip dilimlenmiş], dilimlenmiş yumurta, kaynatılıp soğuk olarak dilimlenmiş patates. Humus, tapenade [bir çeşit zeytin ezmesi] ve gerçek mayonez normalde süt ürünü içermez.

Dilim ekmek üzerine konarak yenecek gıdalar:
Margarin, ciğer ezmesi, havyar, köfte ya da sosis

Pişirilerek yapılan ezmeler, soslar ve karışımlar:
Sebze suyu, yulaf ya da soya kaymağı , hindistancevizi sütü, et ya da balık suyu, gerçek mayonez ya da toz olarak yağ ve nişasta karışımı, su ile karıştırılan ve örneğin süzme yoğurt yerine kullanılabilen Rapsy Frutty.

Pasta, çörek ve kurabiyeler:
Marketin dondurulmuş yiyecekler bölümüne göz atarsanız burada, arasında çörek ve pastaların da bulunduğu süt içermeyen epeyce yiyecek olduğunu göreceksiniz. Çöreklerinizi kendiniz yapıyorsanız tereyağı yerine süt içermeyen margarin, süt yerine yulaf, pirinç yada soya içeceği, krema/kaymak yerine de yulaf, hindistancevizi ya da soya kreması kullanın. Süt içermeyen galeta ununu [ufalanmış ekmek] ve süt içermeyen kakao oranı yüksek çikolatayı tercih edin. Marsan kreması hazırlamak için kokmarsanpulver (süt içermeyen) ile yulaf içeceğini karıştırın.

Kaynak : Tıklayınız…

Mandıracım Reklam

Haftanın Videosu / REKLAM

Mandıracım gelişmelerinden haberdar olmak için lütfen e-posta bültenimize kayıt olun.

HAFTANIN GÖRSELİ